Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Miloš Máca
Legionářská 858
Jaroměřice nad Rokytnou 67551, okres Třebíč
tel: +420 603 894 366
milos.maca(a)seznam.cz
Prodejna je na adrese:
Poděbradova 567, v Jaroměřicích na Rokytnou

Jak si uhlídat kvalitu aloe?
02.01.2017 21:48

 

Na obalu zcela jistě hledejte mezinárodní certifikační pečeť IASC. Užitečné jsou pečetě Kosher a Halal pro obzvláště háklivou klientelu na čistotu a etiku pěstování a zpracování. IASC je záruka, že pod daným názvem najdete potřebnou kvalitu a přípustné ředění aloe. Například Aloe Drink - kolem 10 % aloe, Aloe Juice - kolem 50 % aloe, Aloe Vera Gel - kolem 95 % aloe vera gelu. Více na www.iasc.org.

 

Certifikáty s celosvětovou platností. Kosher a Halal dávají výrobku punc dodržování pravidel čistoty a etiky v pěstování a výrobě, což je záruka kvality ještě přísnější než samotná pravidla IASC.


Zkontrolujte, jestli ingredience "aloe vera gel" je na prvním místě v seznamu ingrediencí. Pokud seznam začíná "voda, ...", pak nekupujte.


V Evropě i jinde je uzákoněno, že ingredience musí být v pořadí od nejvyššího procenta zastoupení po nejnižší.


Po otevření můžete zkontrolovat barvu a chuť výrobku. Aloe Vera Gel by měl být mírně hustá tekutina, mírně kyselkavá díky kyselině citronové, kterou přidává většina výrobců, mírně nahořklá, ale jen opravdu mírně, což každý nemusí vnímat. Barva je velmi slabě mléčně bílá až nažloutlá, průsvitná. Určitě to není sladká voda :-)

 

Již od r.1982 několik firem, zabývajících se pěstováním a výrobou výrobků z Aloe vera, iniciovalo vznik nezávislé Mezinárodní vědecké rady pro aloe (IASC), která každým rokem testuje přihlášené výrobky na množství a kvalitu aloe. Produkty, které přísné parametry splňují, obdrží pak "pečeť kvality". FLP se touto pečetí chlubí u všech svých výrobků z Aloe vera.(aloe berry nectar) Výrobky FLP navíc splňují přísné podmínky čistoty výroby s označením Koscher Raiting, obdrželi Islámskou pečeť kvality a také označení, že nejsou testovány na zvířatech. Nově dostávají hlavní výrobky i pečeť HALAL.


ALOE A ETIKETA VÝROBKU


Rozpoznat kvalitu aloe podle etikety je obtížné až nemožné. V první řadě je to přílišnou benevolencí zákonů o označování výrobků. Například výrazný nápis na přední etiketě může obsahovat text "100% čistý aloe vera juice", ale obsah aloe je třeba jen 15 %. To je velmi obvyklé matení - vpředu zlacené přelepky např. "100%" případně 99,8% a vzadu obtížně čitelné ingredience: voda, atd.

 

Finty výrobců, jak levně ošidit kvalitu, a tím i účinnost výrobků, prakticky neznají mezí. Na některé z nich se podíváme.


Sklizeň nezralé aloe


Aloe vera roste ve svých slunečných polosuchých přirozených podmínkách na polích asi 10 až 12 let. Sklízet se mají pouze zralé dorostlé vnější listy nejdříve po 4 letech růstu. Mladší listy zdaleka nedosahují takové koncentrace účinných látek ve vnitřním gelu, jako dorostlé listy.

 

Pasterizace


Zahříváním aloe se bohužel ničí spousta látek, které jsou pro její synergické působení naprosto nezbytné. Nějaké účinky i od takto zdegradované aloe pocítíte, ale ne tu živost. Platí to o celé řadě výrobků, jako např. kompoty, limonády apod. 


Ředění aloe


Výrobek s názvem Aloe Vera Gel by měl obsahovat pouze vnitřní gel, který se nachází uvnitř zralých listů aloe. Výrobci, kteří nespolupracují s certifikační autoritou IASC nemusí tato pravidla označení výrobků dodržovat. Proto dochází i k takovému jevu, že výrobce naředí gel třeba půl na půl s vodou a stále ho označuje jako Aloe Vera Gel. V tomto případě ovšem nemůže být výrobek nositelem pečeti IASC.


Odstřeďování a filtrace


Z různých důvodů někteří výrobci sklízí celou rostlinu, celé pole najednou. Použitelný jako výživový doplněk je z aloe jen čistý gel. Jak se tedy zbavit zelených slupek, aby výsledný nápoj byl bezbarvý? K tomu se používá odstřeďování a filtrace. Např. uhlíková filtrace, ale opět připraví aloe o řadu užitečných účinných látek. Už to není Aloe Vera Gel, i když to na první pohled nerozeznáte. A z etikety velmi obtížně. Tyto výrobky mají např. název Whole Leafe Aloe - Celolistová aloe nebo Filtered Aloe Vera - Filtrovaná aloe vera.

 

© Ing. Vladimír Švéda, 2012

 

ISBN 978-80-905031-0-6

 

Celou verzi - Víte, co vám výrobci tají? Najdete na www.aloe-vera.cz

 


 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ