Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
- Úvod
- Humac natur Exot pro holuby, králíky, slepice, kačeny, psy, kočky....
HUMAC natur Exot je dietetický přípravek s vysokým obsahem huminových kyselin, určený pro všechny druhy zvířat (slepice, kačeny, krůty, králíky, holuby, morčata, kočky, psy, koně, ovce, kozy atd.). Dávkování a praktická aplikace, jak pro holuby, slepice, kačeny, krůty, králíky atd. je stejná, jak dávkování a praktická aplikace u exotického ptactva ( 5g / 1kg krmné směsi).
Je prokázané, že při nepřetržitém podávání HUMACU natur u slepic, je snůška vajec stejná, jak v letním období, tak i v zimním období a slepice mají kvalitnější opeření. U vajíček je kvalitnější skořápka i žloudek.
U psů a koček je mimo jiné kvalitnější srst.
Při dlouhodobých klinických zkouškách Humacu natur Exot bylo zjištěno následovně:
- zvýšení denních přírůstků (2-15 %, v průměru o 8 %),
- snižuje spotřebu krmiva na kg produkce (1-13 %, x = 7 %),
-snižuje úhyn (kuřat, krůt, kačen (x =40%),
- zvyšuje obrat (x = 9%) a rentabilitu chovu (2-14%, x = 9%),
- zvyšuje snůšku (x = 4%) a líhnivost vajec,
- zlepšuji se kvalitativní znaky vajec (hmotnost, pevnost skořápky),
- snižuje spotřebu antibiotik a jiných léčiv,
- zlepšuje kondici, výkon, opeření a lítavost u ptáků,
- zlepšuje vyrovnanost křídel,
- zvyšuje účinek probiotik.
Humac Natur Exot je veterinární přípravek, prášek hnědočerného vzhledu, získaný z oxihumolitu. Je 100% přírodní látkou s vysokou biologickou a farmakologickou účinností. Obvykle se přidává v malém množství do krmných směsí pro všechny druhy zvířat ( 5g Humacu natur Exot / 1kg krmné směsi). Aplikaci tohoto přípravku zvířatům se předchází poruchám zdraví (zejména průjmů), resp. v důsledku širokého mechanismu působení na organismus jako celek dochází k nápravě narušeného zdravotního stavu.
Co je Humac Natur Exot a jak působí?
Je to krmné aditivum (látky přidávané do výrobků k zlepšení nebo jiné úpravě jejich vlastností, přísady) organického původu, které se využívá pro pozitivní efekt působení humátů na zdraví zvířat. Působí detoxikačně, (odstranění jedovatosti, jedovatých látek) antisepticky (zamezující nákaze mikroby,
protihnilobný) a fungicidně (ničící parazitní houby a plísně).
Účinky:
- Adsorbovaní (nerozpustné látky schopné vázat na svůj povrch molekuly některých látek) zamezující nákaze mikroby; protihnilobný mykotoxinů, amoniaku, histaminu, bakteriálních toxinů, těžkých kovů a jiných látek.
- Potlačení růstu patogenních i podmíněně patogenních mikroorganismů.(způsobují různé závady, poruchy a onemocnění).
- Podpora a stabilizace žádoucí střevní flory, včetně probiotických kultur.
- Udržování optimálního pH v trávicí soustavě.
- Aktivace metabolismu (látková přeměna látek a energií v živém organizmu).
- Ochranný účinek na střevní sliznici.
- Podpora imunitního systému (související s odolností organizmu).
- Obnovuje elektrolytickou rovnováhu buněk.
- Zvyšuje aktivitu mnoha enzymových systémů.
- Má antioxidační efekt (látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů v organismech nebo směsích).
- Pozitivní vliv na funkci jater.
- Působí jako přírodní růstový stimulátor (podněcovat, povzbuzovat) a je přirozené antibiotikum.
Tyto, ale i další příznivé účinky, mají vliv na dosažení a následné i udržení dobrého zdravotního stavu chovaných zvířat. Evropská léková agentura (EMEA) zařadila huminové kyseliny a oxihumolity do AnnexuII - jako neškodné ještě v r.. 1999 s tím, že se mohou používat i pro všechny druhy potravinových zvířat, pro produkci živočišných produktů bez reziduí (zbylý, zbytkový, doznívající) cizorodých látek (léků, toxinů) - použití pouze perorálně.(podávaný ústy, např.lék) Později se začaly používat i v humánní medicíně. Huminové kyseliny se využívají v profylaxi (konkrétní ochrana před určitou nemocí) a prevenci v kritických obdobích chovu, ale i v léčbě nemocí zvířat.
Význam huminových kyselin v chovu zvířat.
Huminové látky mohou zvýšit aktivitu imunitního systému. Mechanismus účinku se spojuje s jejich kapacitou tvořit složité sacharidy v těle, které působí jako stimulátory vnitrobuněčných pochodů. Zajistí rovnovážnou aktivitu imunitního systému a zabraňuji neadekvátní odpovědi, která může vyvolat sérii onemocnění jako autoimunitní onemocnění. Huminové kyseliny jsou schopny tvořit ochranný film na sliznici epitelu trávicího traktu proti infekci a toxiny. Makrokoloidalná struktura huminové kyseliny umožňuje dobrou ochranu sliznice žaludku a střeva,periferních kapilár a poškozených buněk sliznice. Výsledkem je snížení nebo zcela znemožnění resorpce (vstřebání) toxických metabolitů v případě rezidua (zbylý, zbytkový) škodlivých látek v krmivu.
Mechanismus působení:
Účinnou látkou přípravku jsou huminové kyseliny. Jsou to vysokopolymerové aromatické sloučeniny se složitou strukturou a významnými fyzikálně - chemickými vlastnostmi. Mají vysokou adsorpční kapacitu. Vážou na sebe mikrobiální jedy, plísňové toxiny a jiné proorganismus jedovaté sloučeniny, např. amoniak, PCB, dioxiny apod., které se s nimivylučují trusem. Vzhledem k velkému specificky aktivnímu povrchu zajišťují pro organismus detoxikaci (odstranění jedovatosti, jedovatých látek) a hrají významnou roli v profylaxi
chorob, (konkrétní ochrana před určitou nemocí) zejména trávicího traktu.
Používání přípravku Humac natur Exot , v širším smyslu huminových kyselin, se snižuje mortalita mláďat (úmrtnost) až o 40%, což je údaj přímo fantastický. Snižuje spotřebu antibiotik, posiluje účinek probiotik, prospívá kondici zvířat, má příznivý vliv na opeření,(kvalitu srti) zvyšujelíhnivost, a to nejen oplodněním, ale i nižším procentem úmrtnosti zárodků ve vajíčku. Používá se také jako léčivo (profylaxe) při zažívacích potížích. Má několikanásobně vyšší adsorpční schopnost (hromadění plynné nebo rozpuštěné látky) vázat toxiny a těžké kovy jako živočišné - dřevěné uhlí.
Huminové kyseliny dokáží neutralizovat (zrušení účinnosti) mikrobiální toxiny, mykotoxiny, fotoxíny, které můžou být kontaminované (znečisťující) v podávaném krmivu. Právě nekvalitní - kontaminovaná krmiva hrají častou příčinu při onemocněních, či úhynu. Zkrmování huminové kyseliny je možné tento stav relativně dobře eliminovat, což by však nemělo chovatele svádět k používání nekvalitníhokrmiva. Jde o přírodní růstový stimulátor a přirozené antibiotikum, se kterým se ptáci (zvířata) v přírodě setkávají prakticky denně. Množství těchto pozitivních faktorů je dostatečné na to, aby byl důvod v chovu používat huminové kyseliny, zejména jde-li o přírodní produkt. Výše zmíněný přípravek už delší dobu používají s úspěchem chovatelé holubů, podle referenci k jejich spokojenosti.
Praktická aplikace v chovu: jelikož huminové kyseliny nejsou rozpustné ve vodě, nelze je podávat v napáječkách.
Terapeutická aplikace: dvojnásobná dávka u všech zvířat během 10-15 dnů.
K otázce dávkování. Přípravek je absolutně netoxický, i 10-20krát násobné předávkování je neškodné, jen zbytečné. Jsou výsledky u lidí, jako i zvířat, že dlouhodobá aplikace (např. až 6 let) nemá žádné negativní následky. Je dokázáno, že k ovlivnění, posílení imunity je třeba podávání alespoň 14 dní.
Doc. MVDr. Ladislav Vaško, CSc.Univerzita P. J. Šafárika Lekárska fakulta Košice.Ústav lekárskej chémie, biochémie, klinickej biochémie a LABMED
Přeloženo ze slovenštiny do češtiny a převzato z časopisu Nová Exota 7-8/2011.
Huminové kyseliny - ČASOPIS CHOVATEL.
Otázka: Nedávno jsem se dočetl o používání huminových kyselin v chovu zvířat a produktu Humac Natur. Já jsem v podstatě začátečník v chovu králíků, takže bych se chtěl zeptat na Váš názor a používání tohoto produktu při chovu králíků. Či např. když začnu používat Humac Natur mohu vynechat Citroenzymix, protože ho nahradím tímto novým produktem, nebo to s tím nemá nic polečného? Kdy je vhodné používat tento produkt nebo zda je vůbec důležitě ho používat či si tím pouze zbytečně zkomplikují krmení? Pokud to pomůže při chovu králíků a je to dobré používat,je lepší podat ho králíkům ve vodě nebo poprášit jím krmivo? A ještě důležité je dávkování? Za odpověď Vám předem děkuji. -an-
ODPOVĚĎ. Huminové látky jsou přírodní organické sloučeniny vznikající chemickým a biologickým rozkladem organické hmoty a syntetickou činností
mikroorganismů. V přírodě se vyskytují v léčivých bahnech, v ornici, v organických hnojivech, v rašelině, lignite a v hnědém uhlí. Průmyslovým
využíváním půdy a hnojením umělými hnojivy se jejich obsah v půdě v ostatních desetiletích významně snížil, proto v současnosti chybí ve výživě rostlin, zvířat i lidí. S tím pravděpodobně souvisí i zvýšený výskyt některých chorob rostlin i živočichů (plísňové choroby, vyšší vnímavost na infekční choroby ...).
Huminové látky jsou velmi dobrými sorbenty různých látek, což u živočichů může eliminovat (vyloučit, postupně vyřazovat) nebo zmírnit toxické (jedovaté)
účinky různých toxinů, vědí vázat viry a zabránit jejich šíření, mají antiseptický (zamezují nákaze) účinek. V živočišné výrobě se huminové látky užívány stabilizaci (upevnění) produkce, prevenci nemocí (zejména gastrointestinálních - žaludeční střevní soustava), při řešení metabolických (látková přeměna) poruch, ke zlepšení zdravotního stavu, snížení úhynů, podporu celkové odolnosti, kondice (tělesný nebo duševní stav) a exteriéru (zevnějšku) zvířat při současném snížení spotřeby antibiotik a jiných léčiv. Huminové látky lze preventivně používat u všech druhů zvířat. Živočišné produkty získané v takových chovech jsou čisté, bez reziduí (zbytků) cizorodých látek a nevyžadují žádné ochranné lhůty. Podávání přípravků na bázi huminových kyselin preventivně do krmiva zajišťuje dobrý zdravotní stav zvířat a pozitivně ovlivňuje všechny produkční parametry. Výrazný efekt se dosáhne při současném podávání s probiotiky (PRORABIT, Lactiferm ...)!
HUMAC NATUR je čistě přírodní přípravek s obsahem huminových látek více než 60% (v kvalitní ornici je kolem 1% HUMINT). jeho použití je hlavně v:
- Detoxikační (odstranění jedovatosti), antiseptické ( ničení choroboplodných mikroorganizmů) a fungicidní (úplné) ochraně organizmu,- Přírodní růstový stimulátor. Králíkům se podává posypem na krmivo v množství 40 - 70 g na 10 kg krmiva.Chovatelé říkají, že králíci přípravek i vylížou z krmítka, když opadne z krmiva.
HUMAC NATUR zvlášť v kombináciií s probiotiky (PRORABIT, Lactiferm) zvyšuje nespecifickou odolnost králíků proti nemocem, přípravky lze podávat i ve
výkrmu, jelikož nemají ochranné lhůty a neškodí lidem ani přírodě, naopak podporují udržovat přirozené prostředí v chovu. Citroenzymix se doporučuje
podávat v době změny krmiva:
- odstav, jakékoliv změny - přechod na čerstvých, resp. suché krmivo, zvláště pokud jde o krmivo s vyšším obsahem bílkovin! Citroenzymix podporuje trávení bílkovin, čímž snižuje možnost rozmnožení kokcidií a klostridií ve střevech zvířat, což často bývá způsobeno právě nedostatečným strávením bílkovinného krmiva. Následek je nadýmání, nechutenství, průjem, úhyn. S ohledem na zdraví králíků doporučuji:
základ krmení u králíků je kvalitní luční seno, kterého by měli mít králíci vždy dostatek. Je to první krmivo, které by měly dostat i odstavováná mláďata.
Zároveň nelze zapomínat na pitnou vodu! Pak ječmen, pšenice, oves, dobře vysušený chléb nebalený (bez stabilizátorů a jiných přídatných látek), mrkev,
zelené krmivo je-li k dispozici. Granule (bez léků) doporučuji zařazovat postupně do krmné dávky až zvířatům s dobrým trávením. Na podporu užitkovosti a
jako prevenci proti chorobám doporučuji podávat probiotika, Humac Natur, při změnách krmiva a případném nadýmání Citroenzymix.
MVDr. Darina Pospišilová, PhD.